How Much Money Can the NutraMilk Help You Save on Almond Milk?

How Much Money Can the NutraMilk Help You Save on Almond Milk?

Mother and daughter putting coins into piggy bank

How Much Money Can the NutraMilk Help You Save on Almond Milk?

Brewista announced the release of its revolutionary new nut processor, the NutraMilk, this past December.  This award-winning appliance has since established a new category of kitchen electrics.  The NutraMilk gives you the ability to create fresh additive-free nut milks & butters in a matter of minutes!

We know that the NutraMilk helps you create healthy and delicious food and beverages, but how good is it for your pocket book?  Is the NutraMilk really worth the investment?  When will it pay off?

Let’s break it down: A Closer Look at Almond Milk

First, let’s analyze the competition: brand name almond milk. 
Available at most big-box retailers and restaurant supply companies, the average brand-name almond milk costs about $12.00 per gallon.  That entire gallon is made with just 72 almonds plus various additives, preservatives, and fillers that help stabilize the beverage and lengthen its shelf life, despite their potential to cause inflammation in the body.  Yuck.

Now for NutraMilk’s Almond Milk.
In comparison, the average cost of almonds needed to make one gallon of Almond Milk with the NutraMilk is only about $6.00.  That’s a 50% savings over the big-name stuff!  What’s more, that gallon of Almond Milk you just made with your NutraMilk appliance contains not 72, but 368 almonds without all of those undesireable additives, preservatives, or fillers!  That’s over 5 times the nutritional power!

How Much Money can the NutraMilk help me save on Almond Milk?Side-by-Side Comparison of Brand name Almond Milk and Almond Milk made with the NutraMilk.
(Yes, there really are 368 almonds in the pitcher on the right.  You’re welcome to count them!)

Now for the fun part: Annual Savings and payoff of your NutraMilk

How many gallons of almond milk does your household use in a week?
In our research, the average family of four consuming dairy-alternative milks use about 2 gallons of nut milk per week.  At $12 per gallon, these families are spending $24 per week on almond milk.  That’s an average of $96 per month or $1,152 per year.

With the NutraMilk, divide that number in half!
For that household using about 2 gallons of nut milk per week, the cost per gallon when using the NutraMilk goes down to about $6 per gallon.  This savings on ingredients means families like this will only spend about $12 per week, $48 per month, and $576 per year on dairy-alternative milk.  The total annual savings on Almond Milk comes to $576 per year!  With usage of this volume, the cost of the NutraMilk would be fully paid off in less than 10 months!

NutraMilk Cost Savings Calculator

Calculate your own potential savings by using the NutraMilk with the calculator below:

Keep up with your family’s growing needs plus save time and money with the NutraMilk.

Buy your NutraMilk Today!

Share:
Follow by Email
Facebook
Instagram
Pinterest
Google+
http://thenutramilk.com/save-money-on-almond-milk-with-nutramilk/

Related Posts

Vanilla Hemp Milk

Vanilla Hemp Milk

Vanilla Hemp Milk    Liven up the flavor of hemp milk with this recipe! Hemp milk makes a great alternative milk – it contains all essential amino acids making it comparable to animal protein. One glass of this milk contains 6.6 grams of protein, similar to cow’s […]

Peanut Grape Milk (PB & J Milk)

Peanut Grape Milk (PB & J Milk)

Peanut Milk Plus Grapes (PB & J Milk)    This peanut grape milk makes a great mid-day snack! With almost 10g of protein per glass & heart-healthy fats, it will satisfy your hunger and sweet, creamy craving plus keep you satisfied ’till your next meal. Also a […]